BIO čaje, bylinky, řasy, houby - zdraví a dlouhověkost. Zadej kód METHTALKS7 pro slevu 7% na celý nákup.

Již v několika epizodách podcastu byla zmíněná suplementace pro zdraví a dlouhověkost. Různé mnohdy cizí výrazy pro řasy, houby a čaje, které já i moji hosté ku dlouhodobé spokojenosti pravidelně užíváme. V této sérii se pokusím vypsat ty z mého pohledu nejzajímavější, které mohou pomoci podpořit náš mikrobiom v jeho péči o naše zdraví a z něj plynoucí cestu k dlouhému a kvalitnímu životu. První díl série se zaměří na zdraví a houby.

Doporučuji zvážit případný nákup doplňků z eshopu Manutea.cz, kde sám dlouhodobě nakupuji a to zejména kvůli příznivým cenám, pestrému výběru a především pak TOP BIO kvalitě nabízených produktů. Nedávno se mi podařilo domluvit pro své posluchače slevu 7% na celý nákup. Stačí při nákupu vložit slevový kódMETHTALKS7.

Proč jsou houby pro mikrobiom vlastně dobré

Čím více toho o houbách vím, tím více mě fascinují. Nebudu se teď ale rozepisovat o myceliu a dalších zajímavostech těchto prastarých rostlin. Věřím, že jsou jedním z nejzdravějších zastupitelů superfoods, které do sebe můžeme dostat. Aby se mohla potravina pyšnit nálepkou superfood, musí obsahovat dostatečné množství antioxidantů, karotenoidů, polyfenolů, aminokyselin a vlákniny. No a přesně to některé houby obsahují. A je toho mnohem víc! Například triterpeny, steroly, eritadenin, chitosan, sekundární metabolity… spousta a spousta podpory pro imunitní systém a funkci vitálního organismu. A to je jen špička nám známého ledovce. Lidstvo houby v kontextu zdraví využívá už po tisíce let.

Zdravé bakterie našeho mikrobiomu houby zkrátka milují. Dopřávejte jim je pravidelně a ony se vám zaručeně odvděčí.

Reishi

Houbě Reishi, neboli Ganoderma Lucidum se přezdívá „houba nesmrtelnosti“, především pro své proimunitní vlastnosti a protirakovinné látky. V Reishi existují dvě hlavní bioaktivní složky: antioxidanty, zejména triterpeny nebo triterpenoidy, které jsou odpovědné za ochranný a protirakovinný účinek na buňky; a prebiotické polysacharidy, zejména fungální beta glukany, u nichž bylo zjištěno, že podporují imunitní odezvu aktivací leukocytů (bílých krvinek). Moduluje zánět v těle.

Kromě již zmíněného Reishi navíc pomáhá zklidňovat, odvádět stres z těla a může rovněž podpořit kvalitu spánku.

Koupíte zde: manutea/reishi – nezapomeňte na slevový kód METHTALKS7

Houba Reishi, neboli Ganoderma Lucidum

Chaga

Chaga sibiřská, neboli Rezavec šikmý (Inonotus obliquus), patří k přírodním pokladům využívaným lidovými léčiteli od dob Mezopotámie až po současnost. Její konzumací lze pozitivně ovlivnit imunitu, zdraví srdce a cév, trávení, zdraví pokožky a mnoho procesů z toho vycházejících. Na Sibiři ji používají šamani, v Japonsku se uplatňuje při náboženských obřadech.

Studie na zvířatech a ve výzkumných laboratořích dospěly k závěru, že extrakt z Chagy může pozitivně ovlivnit imunitu snížením dlouhodobého zánětu. Podporuje také náš organismus v boji proti škodlivým bakteriím a virům.

Koupíte zde: manutea/chaga – nezapomeňte na slevový kód METHTALKS7

Chaga sibiřská, neboli Rezavec šikmý

Shiitake

Ze všech super hub je pravděpodobně nejznámější shiitake. Je základem japonské i čínské kuchyně. Houby shiitake, známé také jako Lentinula edodes, mohou mít mnoho zdravotních výhod.

Houby shiitake jsou bohaté na látky, jako je vitamin E a kyselina olejová, které mohou podporovat zdravou hladinu cholesterolu.

Nejméně jedna studie prokázala, že shiitake může také podporovat imunitní odpověď těla. Jiné studie ukazují, že shiitake může být významným zdrojem vitaminu D, pokud je vystavena UV záření. To znamená, že houby shiitake mohou dokonce pomoci podpořit zdraví kostí.

Se suplementací této houby nemám osobní zkušenost.

Houba Shiitake, neboli Houževnatec jedlý

Hlíva, Žampiony, ostatní lesní houby

Tyto a ostatní houby není problém koupit v obchodě (nebo najít v lese) a proto bych se u nich držel spíše jejich přirozené přípravy. V mém nákupním košíku nikdy nechybí . Nepřeceňoval bych skutečnost, že kolem našich hříbků neexistují žádné legendy o nesmrtelnosti apod. Náš zdravý mikrobiom je miluje a určitě se nám za jejich pravidelnou konzumaci odvděčí.

Jak na přípravu a konzumaci

Reishi a Chagu si objednávám v drcené formě prášku z eshopu Manutea.cz. Do svého ranního shaku, kde základ tvoří 400 ml vody, nasypu kávovou lžičku od každé z hub. Dále tam pak přijdou ještě další byliny a řasy, o kterých napíšu příště. Obsah párkrát protřepu a vypiju. Takhle jednoduché to je. Bohužel chuťově to není žádá hitparáda, ale zvykl jsem si rychle. Pokud by měl někdo s takovou konzumací problém, lze drť přidávat do jídla, džusu, čaje… je to na preferenci každého. Mně to dává smysl pít takhle nalačno, jako první „jídlo dne“. Pevná strava pak následuje za nějakých 30 minut.

Co se týče ostatních hub, těch které se dají koupit čerstvé, tak příprava není o moc složitější. Dají se smažit, vařit, zapékat… a jsou dostupné a velmi chutné! Obvykle poctím každý hrnec zdravého pokrmu jednou vaničkou 500g žampionů, nebo hlívy.

BIO čaje, bylinky, řasy, houby - zdraví a dlouhověkost. Zadej kód METHTALKS7 pro slevu 7% na celý nákup.