BIO čaje, bylinky, řasy, houby - zdraví a dlouhověkost. Zadej kód METHTALKS7 pro slevu 7% na celý nákup.

Patříš mezi lidi, kteří alespoň jednou do roka kompletně obmění svůj šatník? Prima. Je přece důležité jít s dobou. Následovat trend. Koupit nové zvonáče, i přesto že staré skončily před pár lety v popelnici. Vyšly na čas z módy. Vzpomínáš si na ledvinky? Určitě jo. Nosí je rybáři a bezdomovci. Jeden čas jich bylo všude hodně. Pak se taky přesunuly do popelnic. Nevadí, kupuj novou a hoď jí šejdrem přes hrudník. Nejlépe s nápisem OBEY [podrobit se]. Letošní hit. A nebo se pojď zkusit zamyslet nad tím, co textilní průmysl skrývá kromě tvého těla.

Šaty dělají člověka

A já s tím zrovna docela souhlasím. Nemyslím si, že je jedno, co kdo nosí. Oblečení opravdu do určité míry odráží to, kým jsme. Líbí se ti obyčejné a strohé šaty? Good. Máš raději luxus a nevadí ti si za to připlatit? Good. Dáváš rád oblečením najevo, do jaké komunity patříš, nebo k jakému sportu se hlásíš? Good. Je ti úplně fuk, co nosíš? Good. Nemyslím si, že právě zmíněné skupiny rozdělují lidi na dobré a špatné. Tahle selekce probíhá ještě o kus níž.

Kupuješ si hromadu hadrů, které vůbec nepotřebuješ? Zbavuješ se starších modelů bez výčitek? Ignoruješ dopad textilního průmyslu na přírodu a zvířata? Ignoruješ dětskou a nucenou práci v zemích jako jsou Egypt, Bangladesh, Indie, Čína a Thaisko, jenom proto, že jsou daleko? Ignoruješ teror, který v těchto zemích vyvolávají korporace, za účelem maximalizace zisku? Very baaad.

To, jak je momentálně nastavený textilní průmysl, je z dlouhodobého hlediska naprosto neudržitelné. Ničí to lidi i celé země a my to ignorujeme jen proto, že to nemáme každý den na očích. A přitom stačí ke změně tak málo.

Trailer k dokumentu o oblečení, které nosíme, o lidech, kteří ho vyrábějí, a o vlivu tohoto průmyslu na náš svět.

https://www.csfd.cz/film/51245-the-true-cost/prehled/

Co je tím málem, o kterém mluvím?

Pusť si výše vložený dokument. Zamysli se na chvilku nad tím, co ti bylo odhaleno. Nepřesvědčuj se, že se tě to netýká. Týká se to nás všech. To, že to nevidíš, neznamená, že se to neděje. To, že na to nemyslíš, neznamená, že to nepodporuješ.

Až půjdeš příště nakupovat, vezmi s sebou kromě kamarádky i svědomí. Opravdu potřebuješ tolik párů bot? Tolik kabelek, triček a mikin? Možná že jo. Nechceš se tedy alespoň podívat, kdo za nimi stojí? Jestli ti je ušila rodinná firma z Česka, nebo žena z Bangladeshe, kterou drží 16 hodin denně zavřenou v továrně, za misku rýže, kterou si kdysi byla schopná zajistit za pár minut.

Netvrdím, že jsou šaty špatné. Špatný je původ mnoha z nich. A to je něco, s čím můžeme v dnešní době velmi snadno bojovat. Stejně tak můžeme omezit jejich konzumaci nařizovanou materialismem, ke kterému slepě vzhlížíme. Ušetři čas, ušetři peníze, ušetři životy.

Z velkých firem jsou třeba H&M, Sports Direct a New Look příkladem těch, kteří využívají dětské práce.

Podporujme místní podnikatele, omezme spotřebu diktovanou marketingem korporací, nezavírejme oči nad něčím, co se děje daleko od nás. Existuje celá řada dobrých značek. Existuje i řada skvělých značek, jejichž koupí můžeš dokonce přispět na financování řešení určitého problému. Využívej bazary a sekáče. Přemýšlej. Díky.

BIO čaje, bylinky, řasy, houby - zdraví a dlouhověkost. Zadej kód METHTALKS7 pro slevu 7% na celý nákup.