BIO čaje, bylinky, řasy, houby - zdraví a dlouhověkost. Zadej kód METHTALKS7 pro slevu 7% na celý nákup.

Wim Hof, rovněž známý pod přezdívkou Iceman, je nizozemský superčlověk, proslulý převážně díky své schopnosti odolávat extrémnímu chladu. Je držitelem desítek světových rekordů, které samozřejmě souvisejí s mrazem, ledovou vodou a ledem samotným. Wim Hofova metoda si však klade mnohem ušlechtilejší cíle, než jakými je sláva a respekt okolí. Wim je totiž přesvědčen (a dnes už nejen on) o tom, že jeho životní styl může člověku poskytnout vědomou kontrolu nad svým organismem. Včetně imunitního systému. Také věří, že jeho učení není jen výsadou vyvolených, ale že se může pod jeho vedením nemocí a dalších neduhů zbavit úplně každý.

Wim Hof je typ člověka, který vnímá tělo a mysl jako celky, které se musí rozvíjet současně. Tento pohled je mi velmi blízký. Proto jsem se rozhodl zařadit ho do své série článků o zajímavých osobnostech, které mne obohatily.

Kdo je Wim Hof

Jak už jsem zmínil výše, jedná se o téměř 60-ti letého holanďana, který je na své mrazivé pouti už desítky let. Za celou dobu prý nebyl déle nemocný. Z jeho nejzajímavějších úspěchů, které mu zajistily pozornost veřejnosti, jsem vybral 5 následujících…

 • Zdolal výšku 7200 metrů Mount Everestu. Na sobě měl pouze šortky a boty. Kvůli zranění nohy se nemohl pokusit o vrchol.
 • Zdolal Kilimanjaro za 2 dny, samozřejmě v šortkách a bez trika.
 • Uběhl maraton za arktickým kruhem, pří -20 stupních v šortkách a sandálech. Půlmaraton naboso.
 • Uběhl maraton v namibijské poušti bez jediné kapky vody.
 • Pod oficiálním dohledem uplaval 66 metrů pod ledem na jediné nadechnutí. Bez oficiálního měření, prý dokázal i 120.
 • Téměř 2 hodiny vydržel nahý ve skleněném kvádru, po bradu zasypaný ledem.

„Každý člověk by měl být zdravý, silný a šťastný. To je má mise.“

Doporučuji si pustit níže vložené video. Wim zde popisuje svou cestu od jejího tragického počátku. Dále upozorňuje na to, že každý člověk je schopný propojit svou mysl s tělem a může tak zahájit léčivé a další chemické procesy, přímo ze svého nitra.

Důležitým faktem okolo celého jeho učení je to, že je dnes již podloženo i vědecky. Poté co na sebe strhl pozornost široké veřejnosti, se o něj začali zajímat vědci. Wim s nimi absolvoval mnoho pokusů a výzkumů, které ukázaly, že je skutečně schopný řídit různé hormonální a látkové procesy ve svém těle. Vyvrátil tím řadu lékařských předpokladů o autonomní funkci lidského těla.

Jestli umíte anglicky, rozhodně doporučuji poslechnout podcast od Joa Rogena, kde spolu s  Wimem diskutuje snad všechna témata, která se jeho cesty týkají. Podcast má téměř 2,5 hodiny.

Ale dost bylo motivace, pojďme k činům. Je na čase představit základní dechovou Wim Hofovu metodu.

Wim Hof na Islandu.

Wim Hofova metoda

Dechové cvičení okysličuje tělo na buněčné úrovni a to do jeho maximálních možností. Jsou to úrovně, ke kterým se při běžném fungování ani nepřiblížíme. Dochází ke zvýšení zásaditosti (pH) krve a zrychlení odezvy nervového systému. Při dlouhodobém tréninku a správném propojení těla s myslí tím Wim Hof a jeho stoupenci dosahují možnosti kontrolovat některé funkce, ke kterým nemá netrénovaný člověk vědomý přístup.

Pohodlně se usaďte, nebo položte a zklidněte své tělo. Ideálně s prázdným žaludkem a na čerstvém vzduchu, nebo ve větrané místnosti. Nikdy neprovádějte toto cvičení ve vodě, při řízení apod. Může se vám zatočit hlava, nebo můžete dokonce částečně ztratit vědomí.

1. Plynule se zhluboka nadechujte a vydechujte – přibližně 30x

 • Nádechy by měly být opravdu hluboké a do celého těla
 • Výdechy nenásilné a klidně jen částečné, jako kdyby měl nějaký vzduch zůstat uvnitř
 • Snažte se na svůj dech soustředit a udržet konstantní, svižné tempo

Počet opakování se může u každého lišit. Obecně by se mělo ale končit ve chvíli překysličení těla. To se projeví jako brnění v končetinách, točení hlavy apod. Jestli dýcháte pusou, nebo nosem, nehraje roli. Zvolte, co je vám příjemnější.

2. Dokončete výdech a zadržte dech

 • Vydechněte tolik vzduchu, abyste necítili nepříjemný tlak v plicích
 • Zadržte dech na dobu, dokud je vám to příjemné

V tuto chvíli se pokuste co nejvíce uvolnit. Zaměřte veškerou pozornost na své tělo. Naučte se vnímat jeho jednotlivé části. Můžete soustředit energii do míst, kde vás bolí. Snažte se jím však prostupovat spíše instinktivně. Vyhněte se generování složitějších myšlenek a úvah.

Když máte štěstí, potkáte ho i oblečeného.

Po cca. 90-120 vteřinách začne tělo vylučovat adrenalin

Kvůli nedostatku kyslíku dochází ke spuštění poplachové reakce organismu.

 1. Dochází k vylučování Adrenalinu a Kortizolu. Tento jev poznáte v podobě tepla směřujícím do hlavy. Pomalu přichází potřeba nádechu.
 2. Poplachová reakce stimuluje hypotalamus – část mezimozku zodpovědnou za koordinaci práce orgánů
 3. Zvýšený obsah oxidu uhličitého v plicích se v posledních fázích výdrže projeví jakýmsi trhnutím.

V průběhu zádrže by mělo dojít k vyplavení dimethyltryptaminu. Ano, jedná se o halucinogen, který se v lecčem podobá třeba LSD. A přesně ten stav, který nám navodí, se učíme kontrolovat a prohlubovat. Protože právě v něm jsme schopni ovládat procesy, které se jinak dějí čistě bez našeho vědomí.

3. Proveďte hluboký nádech

Po výše zmíněném škubnutí proveďte hluboký nádech a zadržte dech na dalších 15 vteřin. Tuto dobu nijak déle neprodlužujte. Připravili byste se o výdrž do dalšího cyklu.

4. Opakujte výše zmíněné cvičení alespoň 4x

 • s počtem opakování můžete experimentovat podle pocitu
 • chcete-li se opravdu zdokonalit, měli byste cvičit každý den
 • pokud se vám ale nechce, nebo nestíháte, netrapte se tím
 • cvičení můžete využít i jednorázově k energizaci organismu
 • nejlepší je cvičit ráno a po cvičení si dát ledovou sprchu (o kterých jsem psal nedávno)

Studiemi prokázané benefity

 • Pozitivní ovlivnění imunity pomocí stimulace katecholaminů – adrenalinu a noradrenalinu
 • Redukce chronického stresu pomocí přímého vlivu na bloudivý nerv a parasympatický nervový systém
 • Stimulace a urychlení metabolismu, zvýšení koncentrace hnědého tuku
 • Snížení výskytu zánětů a infekcí v těle
 • Urychlení regenerace svalových tkání

Závěr

Wim Hof je impozantní člověk, od kterého je co se učit. Je mi sympatický jako učitel i jako člověk. Teď, když se do jeho praktik vložila věda a potvrzuje vesměs všechny jeho teorie, neexistuje už žádný důvod, proč mu nevěnovat svůj čas, pozornost a později snad i vděk.

Když jsem jeho metodu zkoušel poprvé, byl jsem v šoku. Do té doby jsem žil s tím, že při soutěži v bazénu dokážu zadržet dech na nějakých 45 vteřin. První den jsem se po 4 cyklu dostal na 160 vteřin. Třetího dne mi stopky ukázaly 220 vteřin zádrže. To mne jako netrénovaného člověka celkem překvapilo. Kvůli tomu to ale neděláme, že… O dalších pozorování třeba příště, až uplyne nějaký čas. Máte-li s Wim Hofovou metodou nějaké zkušenosti, budu rád, když se o ně podělíte v diskuzi.

BIO čaje, bylinky, řasy, houby - zdraví a dlouhověkost. Zadej kód METHTALKS7 pro slevu 7% na celý nákup.