BIO čaje, bylinky, řasy, houby - zdraví a dlouhověkost. Zadej kód METHTALKS7 pro slevu 7% na celý nákup.

Jednodenní půst, neboli day fasting, je cílené vynechání všech pokrmů po dobu jednoho dne. Půst lidé drží z mnoha různých důvodů nebo ze všech současně. Cílem postění mohou být redukce hmotnosti, duchovní rozvoj nebo celá řada zdravotních benefitů, které půst přináší. Pokud chcete s hladověním začít, je dobré vědět, proč tak činíte. Svou pozornost si zaslouží rovněž příprava a následný návrat ke stravě.

Poslechni si díl mého nového podcastu, kde řešíme přerušované hladovění i samotné půsty a to zde nebo přímo na Spotify.

Příprava na půst a jeho přínosy

Při samotném hladovění si naše mysl velmi zahrává a testuje naši disciplínu. Je proto důležité nepodcenit přípravu a připravit tak naši hlavu na zamýšlený test.  Stanovte si cíl půstu a přemýšlejte o něm. V následujícím seznamu seřadím přínosy jednodenního půstu sestupně tak, jak jsou důležité pro mě osobně.

  • Trávicímu traktu je dopřán delší odpočinek, než při běžném spánku. Tělo tak nemusí vynakládat energii na nekonečné trávení jídel a může se soustředit na detoxikaci. Kromě té probíhá řada dalších čistících a regeneračních procesů.
  • Vaše mysl i tempo se zklidní. Nemluvím však o nedostatku energie, ba naopak. Z vlastní zkušenosti vím, že mozková aktivita v době půstu je prokazatelně vyšší a lze ji mnohem lépe ovládat. Tělo je schopno i kvalitního silového tréninku, nicméně ten raději odkládám na den po půstu.
  • Pokud je vaším cílem hubnutí, doporučil bych raději detoxikační diety a konzumaci menšího množství jídla. Já osobně se sice v průběhu půstu cítím lehčí, nicméně v následujících dnech nepociťuji žádné úbytky. Tělo se vyčistí a je schopné s kvalitní stravou hospodařit efektivněji. Navíc jsou zde prokázány pozitivní efekty na hladinu růstového hormonu. Proto se přerušovaného hladovění nemusejí bát ani aktivní cvičenci.

Stanovte si jasný počátek a konec. Já osobně nejčastěji praktikuji půst od večeře do večeře následujícího dne.

Jednodenní půst může být zvyk. Tělo se dokáže adaptovat na systematický pattern, který zvolíte. Léčivý proces tak může dostat vyšší rozměr. Na začátek bych doporučil 1x za 14 dní. Většina zdrojů uvádí, že ideálních výsledků je dosaženo při hladovění 1x týdně.

Den před půstem se snažte jíst zdravé a vydatné jídlo. Zvažte jídla bohatá na vitamíny a minerály. Vypijte alespoň 2 litry čisté vody a dopřejte tělu dostatek spánku. Všechny tyto body vám mohou půst zefektivnit a v neposlední řadě usnadnit.

Průběh půstu

Soustřeďte se na co potřebujete, jako by to byl běžný den. Snažte se být zaneprázdnění a využívejte vaší zvýšené efektivity. Máte-li možnost, věnujte se sami sobě. Zbavte se přebytečného stresu a napětí. Jděte se projít, zacvičte si jógu, meditujte. Volného času máte spoustu. Nemusíte vařit a jíst, vzpomínáte? :))

Pijte hodně čisté vody. V průběhu dne bude vaším zdrojem energie a zaplní hladovějící žaludek. Já si obvykle kupuji čistou balenou vodu, nebo v konvici převařím kohoutkovou. Do vody nic nedávám, ani nepiji čaje apod. To už by nebyl pravý půst, o kterém zde hovořím.

Pokud ucítíte náhlou potřebu půst přerušit, nedělejte to. Buďte silní. Zkušení jogíni dokáží vydržet bez jídla i několik týdnů. Vybavte si svůj cíl a fakt, že už máte určitou část za sebou. Jistě to vydržíte a s každým dalším půstem to bude jednodušší.

Půst ukončete navázáním na zdravou stravu o menších porcích. Váš žaludek bude zatažený a prázdný. Malými porcemi čerstvého jídla docílíte toho, že si tělo uchová svou svěžest a vitálnost. Dále se řiďte svým pocitem. Tělo funguje správně a samo si řekne, o jaké množství pokrmu stojí.

Jednodenní půst při úplňku

Při úplňku se země nachází přímo mezi sluncem a měsícem. Tím dochází k jevu, při kterém je naše planeta vystavena protikladnému působení přitažlivosti obou těles. Bavíme se tedy o velmi zvláštní skutečné energii, které je naše tělo vystaveno. Mnoho zdrojů uvádí její vliv na nervový systém, krevní řečiště a látkovou výměnu.

Tento den je pro půst ideální. Vjemové buňky jsou v průběhu půstu mobilizovány a mohou plně vnímat působící energii. Vyhledejte si přesný čas úplňku a držte půst 12 hodin před a 12 hodin po.

Pokud máte nějaké dotazy, nebo vlastní zkušenosti, budu moc rád, když se o ně podělíte v diskuzi níže.

BIO čaje, bylinky, řasy, houby - zdraví a dlouhověkost. Zadej kód METHTALKS7 pro slevu 7% na celý nákup.