BIO čaje, bylinky, řasy, houby - zdraví a dlouhověkost. Zadej kód METHTALKS7 pro slevu 7% na celý nákup.

K bojovým sportům mám určitý vztah už dlouhou dobu. Z důležitých přenosů mi neunikne téměř nic (zejména pak pokud jde o box a mma) a sám jsem s několika lehce experimentoval. Co se týče fyzické obtížnosti, považuji je za nejnáročnější sport. Sám jsem se jim ale nikdy více nevěnoval. Protože považuji svou hlavu za nejvýznamnější komponentu, kterou jsem do života dostal, odmítl jsem podstoupit její dobrovolnou destrukci. Nedávno jsem však objevil bjj a zjistil, že to nemusí být tak černobílé.

Poslechni si můj NOVÝ PODCAST o BJJ s Michalem Tauberem

Brazilské jiu-jitsu je bojový sport, který se zaměřuje na submisivní techniky, kterými se snaží zápasník svého protivníka ukončit – donutit ho, aby se vzdal. Kromě všemožných technik škrcení a páčení se bjj věnuje také tomu, jak dostat protivníka na zem a jak nad ním získat dominantní pozici, ze které lze lépe útočit. Zápasí se v kimonu (gi), nebo v rashguardu a kraťasech bez kapes (no-gi / grappling). Díky rodině Graciů a organizací UFC (kterou mimochodem založili, aby mohli porovnávat efektivitu bjj s ostatními technikami), se jedná o jeden z nejrychleji rostoucích bojových sportů současnosti.

Nebudu se tu však zabývat obecným popisem tohoto umění. Takových informací je plný internet a jejich další reprodukce nemá smysl. Zaměřím se spíše na svůj osobní dojem a několik skutečností, které mne opravdu překvapily.

5 důvodů, proč právě bjj

I. Není destruktivní

Bjj může dělat opravdu každý. Absence úderů na hlavu vám zachová zdravou hlavu a vy si tak můžete odskočit na trénink klidně během obědové pauzy v práci. Zranění se samozřejmě nevyhnete, ale máte je ve srovnání s ostatními bojovými sporty více ve svých rukou. Kdykoliv ucítíte riziko, můžete soupeři odplácat (vzdát se). Existuje nespočet lidí, kteří začali s bjj po čtyřicítce a solidně se vypracovali. Stejně tak zde platí více než jinde, že žena může bez problému porazit muže. Především pak v kimonu, kde správná technika předčí hrubou sílu.

II. Extrémně posiluje fitness úroveň

Zápasníci tráví většinu času na zemi, přičemž se snaží jeden druhého dostat pod sebe. Není tam prostor pro odpočinek. Kombinace vlastního zaváhání s pohotovou výbušností soupeře znamená sweep. Ten vás připraví o výhodnou pozici a zaručí jistou potřebu zápasit urputněji než předtím. Sám se přiznám, že jsem zatím nedosáhl většího vyčerpání, než mi dopřává sparing s kvalitním soupeřem v bjj.

Za zmínku stojí také reálnost tohoto tréninku. V bjj se nedá nacvičovat do vzduchu, nebo na pytel. Když pominu silový trénink a drilly na mobilitu, vždy je zapotřebí soupeř. A věřte, nebo ne… on si nepřeje být uškrcen. Proto lze o bjj zápasnících prohlásit, že jsou připraveni na aplikaci svého umění do praxe lépe, než kdokoliv jiný. Dělají to naplno a bez kompromisů několikrát týdně.

III. Velice efektivní styl sebeobrany

Tento bod navazuje na poslední odstavec, přičemž bych rád doplnil zajímavou poznámku. Zvažte následující situaci. Na ulici vidíte agresora, který napadl slabšího a nepřestává mu ubližovat. Můžete dělat, že se nic neděje (Gratuluji… zavolejte prosím alespoň pomoc). Můžete ho zasypat ranami a doufat, že nebude při jejich opětování za nárůstu agrese úspěšnější. Nebo můžete využít techniky z bjj a umravnit ho tak, aniž by jste sami sebe vystavovali většímu riziku. Troufnu si tvrdit, že bjj v souboji 1 na 1 nemá konkurenci. Do určité míry lze také tvrdit, že při jeho výkonu není potřeba agrese, nýbrž klidu a rozvahy. Ne nadarmo se mu říká lidské šachy.

IV. Přitahuje skvělé lidi, buduje pevná přátelství

Bjj je mnohem více kontaktní než ostatní bojové sporty. Navíc se, jak už jsem naznačil výše, neobejde bez sparing partnera. S tím si ale nepinkáte přes síť, ani vám nepřidržuje činku nad hrudníkem. Svěřujete mu svůj krk a své zdraví. To vede k tomu, že jste při výběru sparing partnera velmi selektivní. Tuto skutečnost lze prohlásit o každém, kdo si cení svého zdraví. No a toto tvrzení očividně implikuje fakt, že je selektivní samotné bjj. Můžete se tedy spolehnout, že na tréninku nepotkáte agresivní pitomce, kteří si přišli nabrousit lokty na své pouliční hitparády. A pokud ano, dlouho nevydrží. Proč? Začátečníci s nimi nebudou chtít trénovat a kdokoliv trochu zkušenější je zařízne v první minutě. To tyhle typy lidí nemají rádi. 🙂

V. Buduje charakter

Tady bych navázal na poslední větu předchozího odstavce. Prohra není neúspěch. Přesně to vás bjj naučí – ať už chcete, nebo ne. Já osobně neberu selhání jako neúspěch. Vždy se snažím nalézt poučení. Považuji to za jednu ze svých nejdůležitějších vlastností. I přes to, že jsem touto vlastností již disponoval, mě bjj posouvá na úplně jinou úroveň. Kdykoliv si myslím, že jsem trochu pokročil, najde se nespočet kluků, kteří mě okamžitě přesvědčí, že umím stále prdlajs. Nejlepší na tom je, že můžu mít klidně mnohokrát lepší fitness úroveň a stejně skončím dole, usmažený ve vlastním potu. Tím hůře se prohra přijímá. To je jeden z důvodů, proč nevěřím, že u tohoto sportu mohou vydržet lidé bez pokory a úcty. Ne aniž by jejich charakter podstoupil určitou transformaci.

Závěr

Na člověka, který se tomuto sportu věnuje teprve necelé dva měsíce (první trénink jsem absolvoval 19.05.2018), jsem si možná pustil pusu na špacír víc, než by se hodilo. Nevyvracím, že některé názory postupem času změním. Pokusil jsem se co nejvíce odrazit svůj současný pohled a představit vám hnací motory, které mě nutí trénovat i 5x týdně a studovat techniky ve zbytcích volného času. Bjj je skvělý sport, běh na dlouhou vzdálenost a já jsem vděčný za všechny lidi, které mi zatím seslal do cesty. Věřím, že na této cestě setrvám dlouho. Budu rád, když se s někým z vás v budoucnu potkám na žíněnce a dáme roll. 🙂

BIO čaje, bylinky, řasy, houby - zdraví a dlouhověkost. Zadej kód METHTALKS7 pro slevu 7% na celý nákup.