BIO čaje, bylinky, řasy, houby - zdraví a dlouhověkost. Zadej kód METHTALKS7 pro slevu 7% na celý nákup.

Vietnam je nádherná země, kterou si žádný cestovatel nesmí nechat ujít. Pro svou širokou nabídku cenově dostupných možností je cílovou destinací mladých backpackerů z celého světa. Vietnam jsem navštívil se svou přítelkyní letos v srpnu a cestou z jihu na sever zde strávil krásné tři týdny. U této cesty jsem se rozhodl přeskočit popis jednotlivých míst, která jsme navštívili. Namísto toho sepíšu seznam konkrétních tipů, které by mohli ocenit cestovatelé zvažující dovolenou ve Vietnamu.

1. Letenky do Vietnamu

Před koupí letenek doporučuji zvážit začátek a cíl vaší cesty. Vietnam svým protáhlým tvarem přímo vybízí k cestě ze severu na jih, nebo naopak.  Na severu se nachází hlavní město Hanoi a na jihu je Saigon (Ho Chi Minh City). Toho jsme samozřejmě využili i my. Přiletěli jsme do Saigonu a končili jsme v Hanoii. Je opravdu skvělé, že po celou dobu dovolené poznáváte nová místa.

2. Neberte si žádné oblečení, nejlépe ani batohy

Jojo. Přesně takový tip jsem před svou cestu také četl. A nevěřil. A litoval. Oblečení je ve Vietnamu ještě levnější než v Thajsku. Jsou ho všude mraky, je kvalitní, všelijaké „značky“ a styly. To samé platí o botách, batozích, kufrech a dalších doplňcích.

Zvláštní pozornost si v tomto kontextu zaslouží město Hoi An. Jedná se o překrásné město plné místních ševců a švadlen, kteří jsou schopní spíchnout oblek na míru přes noc. Já jsem si odsud odvezl 2 obleky, 4 košile, boty a koženou brašnu. Přítelkyně na tom byla podobně. Průběžně si vás volají na zkoušky, takže vám výsledný produkt padne opravdu jako ulitý. Cena byla fantastická. Jako příklad uvedu tmavý oblek, pro který jsem si vybral druhou nejdražší látku a nakonec zaplatil za celý set v přepočtu přibližně 3 800 Kč.

Tři kolemjdoucí školačky v Sapě

3. Způsoby cestování po Vietnamu

Ve městech doporučuji jednoznačně taxíky. Mají fixní ceny s tabulkami vylepenými na dveřích, takže se nemusíte bát podvodu. Pokud chcete mít stoprocentní jistotu, zadejte si trasu do mapy v telefonu a ukažte jí taxikáři. Neměl by s vámi pak zbytečně kličkovat po celém městě. Na objevování přilehlých krajin se vyplatí pronajmout skůtr.

Z cestování mezi městy jsem si odnesl dvě zkušenosti. Vlak a sleeping bus. Vlaky mi přišly rozhodně lepší. Vyplatí se kupovat místa na spaní a jezdit přes noc. Ušetříte tak za ubytování a probudíte se v nové destinaci. Nejlepší způsob koupě jízdenek je přímo na vlakovém nádraží. Všude jinde vám přihodí něco nahoru.

Sleeping bus je kapitola sama o sobě. Jsou to spací autobusy, kde se rozhodně nedá spát, na své místo se sotva vejdete a pokud jste také vysocí, bude to vaše nejhorší vzpomínka. Pokud ovšem nezemřete někde na cestě, protože tyto cirkusově vyzdobené autobusy jezdí převážně v protisměru a za hranicí možností unavených motorů. Musejí stát mimo zákon, jinak si to nedovedu vysvětlit.

4. Provoz ve větších městech

Tady začíná zábava. Znáte tu hru, kde musíte přejít rušnou silnici, zatímco se vás v nepravidelných intervalech snaží něco přejet ze všech stran? Musíte o tři dopředu, dozadu, zase dopředu, dozadu dozadu, atd. Prima, bude vás to jistě bavit. Nezapomeňte ale, že nemáte tři životy.

Ale abych jen na prázdno nežvanil, mám eso v rukávu. Nezastavujte, pokud to není nezbytně nutné a nikdy necouvejte, nebo neuskakujte. Nikdy, nikdy necouvat. Vietnamci jsou na skůtrech velmi zkušení a dá se říct, že i synchronizovaní. Prostě jim skočte pod kola a jděte. Jestli budete čekat na vhodný okamžik, nebude vaše dovolená o ničem jiném.

Lodní doprava na Mekongu

5. Ubytování ve Vietnamu

Ubytování je ve Vietnamu opravdu levné. Doporučuji dávat přednost hostelům. Poznáte skvělé lidi a užijete si spoustu zábavy. Brzy zjistíte, že jsou ve Vietnamu pouze dva druhy turistů. Ti kteří cestují z jihu na sever a ti kteří cestují ze severu na jih. To znamená, že potkáte spoustu lidí, kteří byly nedávno tam, kam vy právě míříte. Můžete tak získat cenné informace o počasí nebo tipy na místa, která navštívit.

Závěr

Vietnam je krásná země, která nabízí vše. Hory, pralesy, poušťe, moře, jídlo i historii. Spousta věcí zde funguje jinak a spousta jich nefunguje vůbec. Jedná se však o civilizovaný stát, který je již na turisty zvyklý. Může tak posloužit i méně zkušeným cestovatelům, kteří by rádi započali objevování Asie. A pokud máte čas jen mimo jeho cestovatelskou sezónu, nelamte si s tím hlavu a leťte. My byli v Asii zatím jen v době monzunů a jedinou indícií, podle které to šlo poznat, byl nízký počet turistů.

BIO čaje, bylinky, řasy, houby - zdraví a dlouhověkost. Zadej kód METHTALKS7 pro slevu 7% na celý nákup.